Staff Directory » Junior High Staff

Junior High Staff

To email a staff member, click on their name and it is linked directly.  Please call the front office or the library if you need further assistance contacting a teacher from here.

 

ADMINISTRATION    

Russ Tuman

Principal

972-5706

Kevin Vandebrake

Lead Principal

972-5808

Debbie Cameron

Associate Principal

972-5807

Ryan Delozier

Athletics, Activities Director

972-5812

MAIN OFFICE SUPPORT STAFF    
Kathy Bruning Head Secretary 972-5810
Sharon Herke Attendance Secretary 972-5804

Cristina Vazquez-Guizar

District Secondary Bi-Lingual Translator 972-5875
Kristal Graham School Nurse  972-5842
COUNSELING    
Deon Bartel 8th Grade Counselor 972-5819
Bernie Snow 7th Grade Counselor 972-5820
Sandie Hennessy Counseling/ASB/Registrar Secretary  972-5813
LIBRARY    

Heidi Rikard

Teacher-Librarian 972-5899
Emily Belling Library Parapro  972-5899
MATH    
Matt Hansen 8th Math, Algebra, Geometry

972-5839

Jennifer Oberlander 8th Math 972-5852
Amy Mills 8th Math, JH Math Coach 972-5844

Laura Barduhn

7th Math 972-5833
Angeles Perez-Urbe 8th Math 972-5832
Patrick Murphy AMPED and Extended Algebra 972-5829
Lynn Nelson 7th Math 972-5861
SCIENCE
   
Rick Griffith 8th Science, Renaissance  972-5876

Midge Yergen

7th Science

972-5853

Jill O'Brien 8th Science 972-5850
Carl Iverson 7th Science 972-5840
Kasey Robbins 7th Science 972-5867
Bobbi Kipperman 8th Science 972-5859
LANGUAGE ARTS
   
Cindy Lacey

7th Adv ELA/SS, 7th SS

972-5845
Melissa Urwin 8th ELA  972-5870
Jamie Runge 8th ELA 972-5836

Camille Mugleston

8th Honors ELA 972-5848

Dan Oliva

7th ELA

972-5821
Tanya Hoff 7th ELA  972-5856
FOREIGN LANGUAGE    
Rick Beck  German 972-5936
John Hernandez  Spanish, FLEX  972-5860
HISTORY
   
Rebecca Festa 8th History

972-5841

Robert Fawcett 7th Adv LA and SS 972-5846

 

Brad Liebrecht Social Studies & Journalism, Yearbook Advisor 972-5843
Melody Pryor 8th History 972-5868
Casey Johnson 7th SS 972-5866
Amanda Francis 7th SS 972-5822
P.E. / HEALTH
   
Heather Jones 7th and 8th PE/Health 972-5863
Robert Lagerquist 7th and 8th PE/Health 972-5880

SPECIAL EDUCATION / STUDY SKILLS

   
Kris Dennison 7/8 Ed Support, 7/8 Special Education Math 972-5861
Leslie Jones 7/8 Ed Support, 7/8 Special Education ELA 972-5873
Matt Dufault 7/8 Ed Support  
ELECTIVES    

Ben Green

Robotics 972-5851
Rich Rees Band 972-5857
Tracy Chapple Art 972-5838
Jedediah Watters  Pre-Engineering and AMPED teacher 972-5855
Megan Goranson  Choir 972-5731
Devina Khan 7th Computer Essentials 972-5823
Eric Curnutt 7th Computer Essentials 972-5835
Ruth Veselka Drama 972-5737
Wendy Clark AVID Elective Teacher / AVID Site Coordinator 972-5746